Kraków – postępy w obrębie komunikacji i transportu

Głównym spośród globalnych wyzwań w większości polskich miast jest komunikacja. Polskie województwa nie są dostosowane do tak wielkiego natężenia korków, jaki powstał przez wzrost ilości pojazdów na krajowych szosach. Przez to właśnie główną z najważniejszych kierunków rozwoju jakie powinno podjąć niemalże każde miasto jest zainwestowanie środków w transport i komunikację. Drogi i komunikacja miejska to priorytet, który da przestrzeń na to by polepszyć zadowolenie krakowian a także poprawi integralność infrastruktury Krakowa.

Spośród innych miast, nowe projekty drogowe jakie realizuje Kraków mocno się wybijają. Mieszkańcy w głosowaniu wypowiedzieli się za budową metra, ale zanim metro zostanie zbudowane, w komunikację tramwajową i autobusową i rozwój dróg potrzeba zainwestować sporo pieniędzy . Spośród ważniejszych inwestycji warto wymienić:
w pełni elektryczną linię autobusów – pierwszą w kraju,
nowoczesne torowisko na Ruczaju,
w pełni przebudowany dworzec kolejowy wraz z miejscem handlowym.
Poza tym, w planach Kraków ma remont przynajmniej kilkanaście nowych dróg dojazdowych pomiędzy już istniejącymi drogami oraz remonty już powstałych tras tramwajowych i dróg dojazdowych.
Mieszkańcy napraw nie lubią – problemy w komunikacji i dotarciu do pracy przeszkadzają na co dzień. Warto zaś mieć jasność tego, że bez napraw infrastruktura nie może być lepsza i aby mieszkało się lepiej, trzeba wytrwałości.Majchrowski co zrobił
Inwestycje w komunikacje to nie jedynie kolejne linie komunikacji, jak również doskonalszej odporności powierzchnia jezdni, która będzie mocniejsza i wytrzymała. ( kolejnym z takich wzorów jest odporna na ścieranie powierzchnia jezdni na przedłużeniu dróg Zakopiańska – Brożka oraz na zewnętrznej jezdni Wadowickiej). Oczywiście, Kraków wymaga jeszcze wielu remontów i nowych pomysłów, aby jeździło się po mieście dobrze. Nie tylko samochodem, ale również tramwajami. Mimo to da się zauważyć wyraźnie, że całość jest na prostej drodze do tego, by Krakusom mieszkało się tu zdecydowanie wygodnie i z zadowoleniem.